گواهینامه ایزو چیست؟ گواهینامه های ارائه شده توسط ISO راهنمایی و ابزارهایی را برای سازمان ها و شرکت هایی ارائه می دهد که می خواهند اطمینان حاصل کنند که محصولات و خدمات آنها انتظارات مشتری را با بهبود مستمر در کیفیت محصولات و خدمات برآورده می کند. صدور ایزو توسط مراجع صدور معتبر انجام میگیرد و سازمان iso نقشی در آن ندارد.

لیست گواهی های صادر شده توسط ISO

iso چیست؟ سازمان بین المللی استاندارد (ISO) یک سازمان مستقل و غیر دولتی با عضویت ۱۶۲ سازمان استاندارد ملی است. دفتر مرکزی ISO در ژنو، سوئیس واقع شده است. تاکنون ISO 22041 استاندارد بین‌المللی را منتشر کرده است که تقریباً هر صنعت را پوشش می‌دهد، از کشاورزی، فناوری گرفته تا ایمنی مواد غذایی و مراقبت‌های بهداشتی.

ایزو معتبر در مقابل نامعتبر

تفاوت Certification و Accreditation

ISO چگونه «گواهینامه» و «اعتباربخشی» را تعریف می‌کند:

    گواهینامه : یک ضمانت کتبی (گواهی) مبنی بر اینکه سیستم مدیریت در محدوده الزامات خاصی را که توسط یک نهاد مستقل ارائه شده است برآورده می کند.

    اعتباربخشی : به رسمیت شناختن و تایید یک نهاد صدور گواهینامه توسط یک نهاد اعتبار سنجی مستقل، که رسماً تشخیص می دهد که نهاد صدور گواهینامه مطابق با استانداردهای بین المللی کار می کند.

خوب، پس اکنون تفاوت را می دانید، اما تصور می کنم هنوز سؤالاتی باز هستند – حتی سؤالات جدید. اجازه دهید از خود ISO (سازمان بین المللی استاندارد) شروع کنم. ISO یک سازمان بین المللی، مستقل و غیر دولتی با ساختار عضویت است. در حال حاضر، ۱۶۴ عضو از کشورهای مختلف در سراسر جهان وجود دارد. همه اعضا “سازمان استاندارد ملی” هستند و با هم برای توسعه استانداردهای بین المللی جدید و موجود کار می کنند.

اگرچه سازمان ISO استانداردهایی را تدوین می کند، اما آنها شرکت ها را تأیید نمی کنند یا گواهی صادر نمی کنند. همچنین مهم است که در سازمان ISO، یک “کمیته ارزیابی انطباق” (CASCO) وجود داشته باشد که استانداردهایی را توسعه دهد (بله، این همان کاری است که آنها در ISO بهترین کار را انجام می دهند!) مرتبط با فرآیند صدور گواهینامه مورد استفاده توسط سازمان های صدور گواهینامه.

ایزو معتبر در مقابل نامعتبر

هر استانداردی دارای گواهینامه معتبر نیست

همه ۲۲۷۶۱ استاندارد ISO تحت پوشش استانداردهای CASCO نیستند و بدون این استانداردها، هیچ اعتبار مشخصی برای نهادهای مستقل صدور گواهینامه وجود ندارد. این بدان معناست که هر استانداردی دارای گواهینامه معتبر نیست. این یعنی چی؟ و آن چرا اهمیت دارد؟ این امر به ویژه در شرایطی که الزامات قانونی یا قراردادی برای انطباق با استاندارد خاصی وجود دارد، مانند ISO 27001 (امنیت اطلاعات) اهمیت دارد. شما نمی توانید انتظار داشته باشید که مشتریان شما اظهاراتی را از شما یا فروشندگان شما بپذیرند که خدمات یا محصول “سازگار با ISO 27001” و آن را کنار بگذارید.

با این حال، شما (و زنجیره تامین شما) ممکن است گواهی ISO 27001 داشته باشید و با این تصور که کاملاً با تمام شرایط قرارداد مطابقت دارید، فقط متوجه می شوید که سازمان صدور گواهی که سیستم مدیریت امنیت اطلاعات مبتنی بر ISO 27001 (ISMS) شما را ارزیابی کرده است. ، یا فروشنده شما، برای این گواهینامه خاص معتبر نبود.

اگرچه سازمان صدور گواهینامه می تواند در ارزیابی انطباق ISO شما بسیار خوب باشد، اما شما و مشتری(های) شما از شایستگی و بی طرفی آنها اطمینان ندارید. که به نوبه خود به این معنی است که شما در معرض خطر هستید و در معرض هر گونه شرایط و بندهایی که در قرارداد خود دارید مربوط به انطباق با استاندارد ISO 27001 هستید. حداقل، شما باید آن بحث سخت را با مشتری خود داشته باشید که قرارداد خود را نقض می کنید و باید زمان و منابع بیشتری را برای اصلاح وضعیت سرمایه گذاری کنید. با این حال، بدترین سناریوها جریمه یا حتی خروج مشتری شماست!

ایزو معتبر در مقابل نامعتبر

سوالات متداول

اخذ ایزو چه مدارکی لازم دارد؟

برای اخذ ایزو باید مدارک زیر را ارایه کنید:

  • چارت سازمانی شرکت را آماده کرده باشید
  • داشتن دستورالعمل پیاده سازی استاندارد کسب و کارتان
  • دستورالعمل و روش های اجرایی کسب و کار
  • داشتن چک لیست ها

و در ادامه باید با متخصصان این کار صحبت کنید که بر اساس نوع کسب و کارشما مدارکی که نیاز هست را به شما اعلام کنند.

هزینه اخذ ایزو چقدر است؟

پاسخ این سوال بستگی به نوع ایزویی دارد که نیاز دارید، برای همین نوع درخواست را اعلام کنید تا نوع ایزو مناسب کار شما پیشنهاد داده شده و هزینه آن هم به شما اعلام شود.

مدت زمان اخذ ایزو چند روز است؟

مدت زمانی که برای گرفتن ایزو به طول می انجامد بین ۱۰ الی ۳۰ روز است که باید تکمیل بودن مدارک شما را بررسی کرد و نظر قطعی داد.

از کجا خدمات اخذ ایزو دریافت کنیم؟

از مراکز مجوزدار نظیر ایزوسیستم که تنها مرکز رتبه ۱ کشور در حوزه مشاوره، استقرار و صدور گواهینامه های بین المللی ایزو است می توانید برای مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو اقدام کنید.

منبع: isosystem.org