تفسیر آزمایش خون

تفسیر آزمایش خون وابسته به نوع آزمایش گرفته شده دارای میزان حساسیت متفاوتی خواهد بود. با این حال بهتر است جهت ارائه خون و دریافت پاسخ آزمایش با افراد متخصص و معتمد در ارتباط باشید. همچنین می توانید برای ارائه درخواست آزمایش خون در منزل به سایت پزشکی آنی آزما مراجعه کرده یا با شماره ثبت شده آن ها تماس حاصل فرمایید.

آزمایش خون از مهم ترین آزمایش هایی است که برای تشخیص بیماری ها و بررسی وضعیت سلامت اجزا تشکیل دهنده خون تجویز می شود. خون مایع حیاتی بدن است که تمامی مواد پروتئینی، قند ها، هورمون ها و از همه مهم تر اکسیژن حمل می کند. بنابراین با انجام آزمایش و بررسی بر روی نمونه های خون افراد می توان اطلاعات بسیاری درباره سلامت آن ها به دست آورد.

در تعریف جامع تری می توان گفت: آزمایش خون (CBC) برای اندازه گیری گلبول های سفید و قرمز و ارزیابی شاخصه های پزشکی مرتبط با آن ها صورت می گیرد.

تعیین میزان سلامت بدن با آزمایش خون

درباره مفهوم ستون و ردیف ها در جواب آزمایش

دور از انتظار نیست که برگه های آزمایش دارای تفاوت های متعددی باشند، با این حال در تمامی آن ها اصطلاحات مشترکی وجود خواهد داشت. هر برگه آزمایشی دارای ستون هایی است که نمایانگر یک شاخصه آزمایشی خواهد بود. اولین ستون به عنوان (TESTS) ثبت شده است که گویای تمامی تست های انجام شده خواهد بود.

در مقابل ستون مذکور ردیفی قرار داده می شود به نام (RESULT) که تمامی پاسخ ها و تشخیص ها در آن قرار داده شده است. ستون سومی که در هر برگه آزمایشی واقع شده به نام (UNIT) ثبت می شود. این ستون جهت افزایش دقت نتیجه گیری نهایی شامل بازه اعداد خواهد بود.

نحوه دریافت نمونه از خون

مهم ترین بخش برگه آزمایش ها

اصلی ترین و مهم ترین اصطلاح موجود درخواندن آزمایش خون به نام (CEC) شناخته می شود. این بخش در واقع قسمت خون شناسی خواهد بود که تمام شناسه های مرتبط با خون فرد مورد آزمایش را در اختیار قرار می دهد. هر گزینه دیگری که زیر مجموعه این قسمت قرار داده شود به عنوان نشان دهنده وضعیت قسمتی خاص در خون خواهد بود. در ادامه به معانی سایر اصطلاح های مرتبط اشاره خواهیم کرد.

 • (HCT) به معنای وضعیت و آمار گلبول های قرمز
 • (WBC) نشان دهنده میزان و وضعیت گلبول های سفید خون
 • (HGB) نمایانگر مقدار هموگلوبین موجود در خون
 • (RCB) سلول های قرمز موجود در نمونه آزمایشی
 • (PLT) تعداد پلاکت ها
 • (MCV) نمایانگر طبیعی بودن مقدار گلبول های قرمز
 • (FBS) میزان قند موجود در خون

تاثیر تفسیر آزمایش خون در روند درمان

نحوه اعمال تفسیر جواب بارداری

تفسیر جواب بارداری بر طبق اطلاعات به دست آمده از نمونه خون مادر بررسی می شود. این آزمایش که به نام آزمایش بتا است، تمرکز بر مقدار هورمون (HCG) یا همان هورمون مادرانه خواهد داشت. این هورمون به واسطه جفت در حال شکل گیری جنین در بدن مادر ترشح خواهد شد. این نوع هورمون حتی در ادرار مادر نیز وجود خواهد داشت و طبق مقدار آن می توان صحت بارداری را تایید یا تکذیب کرد.

برای تفسیر این آزمایش تنها کافی است به مقدار هورمون مادرانه در قسمت (RESULT) توجه کنیم. اگر این مقدار کمتر از ۱۰ باشد یعنی جواب بارداری منفی است و در مقابل از بین ۱۰ تا ۲۵ باشد یعنی بارداری مشکوک رو به مثبت خواهد بود.

البته به نظر برخی از متخصصین تشخیص مقدار ۵ تا ۱۰ نیز می تواند نشانه بارداری باشد، با این تفاوت که این مقدار بسیار ناامیدانه و کم است. در صورتی که میزان هورمون بیشتر از ۲۵ شناسایی شود، قطعا بارداری مثبت بوده است و جنین در حال شکل گیری خواهد بود.

نکته ای مهم درباره آزمایش بارداری

از آنجا که میزان حساسیت این نوع آزمایش بسیار بالا خواهد بود، بنابراین می بایست تمامی اطلاعات آزمایش در اختیار پزشک یا معالج قرار داده شود. آزمایش بارداری از نمونه آزمایش هایی است که نیاز به تکرار مکرر دارد و همچنین امکان تشخیص بارداری خارج رحم نیز وجود خواهد داشت.

البته در صورت تشخیص بارداری خارج از رحم توسط پزشک معالج، آزمایش های دقیق تری برای تایید نتیجه آزمایش تجویز می شود. همچنین می بایست در نظر داشت که پاسخ این آزمایش وابسته به برخی از عوامل دستخوش تغییرات غلطی خواهد شد. بنابراین ضرورت دارد قبل از اقدام به انجام این ازمایش درباره دارو های منع شده و موثر در جواب آزمایش اطلاعاتی در اختیار داشت.

آزمایش بتا اولین گام تایید بارداری

ضرورت سرعت در ارائه جواب آزمایش

در بسیاری از از مواقع ضرورت دارد که جواب آزمایش خون در اسرع وقت در اختیار پزشک قرار بگیرد تا برای بررسی تفسیر آن اقدامات لازم انجام شود. سرعت در پاسخ دهی و دسترسی به اطلاعات مرتبط با خون می تواند تاثیر بالایی در شروع درمان و تشخیص بیماری داشته باشد.

بسیاری از افراد تمایل دارند که برای بررسی آزمایش خون در منزل خود اقداماتی شخصی انجام دهند؛ این امر امکان پذیر است ولی، جهت دریافت اطلاعات و تفسیر آزمایش خون می بایست به برخی از اصطلاحات پزشکی مرتبط آگاهی داشته باشید. البته توصیه می شود تفسیر اطلاعات آزمایش خون را به افراد متخصص آزمایشگاه و پزشک معالج ارجاع دهید تا با کمترین خطا به اطلاعات صحیح دسترسی یابید.

انجام آزمایش خون و بارداری در منزل

در سال های اخیر با توجه به همه گیری ویروس کرونا و اعمال قرنطینه های پزشکی امکان مراجعه به آزمایشگاه ها بسیار سخت شد؛ البته قبل از آن امکان مراجعه برای بیماران خاص یا زنان باردار بسیار دشوار بود. به همین علت آزمایشگاه های بسیاری جهت دریافت خون در محل سکونت افراد تشکیل شدند.

برای دسترسی به خدمات این آزمایشگاه ها می توان با برقراری ارتباط با شماره تماس یا مراجعه به سایت آن ها اقدام به دریافت نوبت و ثبت درخواست کرد. در ادامه مزایا استفاده از این خدمات اشاره خواهیم کرد.

 • دوری از مکان های شلوغ و آلوده
 • تسریع در اعمال نمونه برداری
 • انجام آزمایش در محیط مطمئن خانه
 • عدم پرداخت هزینه حمل و نقل
 • حفظ سلامت بیمار
 • دریافت جواب آزمایش در منزل

جمع بندی

تفسیر آزمایش خون وابسته به نوع آزمایش گرفته شده دارای میزان حساسیت متفاوتی خواهد بود. با این حال بهتر است جهت ارائه خون و دریافت پاسخ آزمایش با افراد متخصص و معتمد در ارتباط باشید. همچنین می توانید برای ارائه درخواست آزمایش خون در منزل به سایت پزشکی آنی آزما مراجعه کرده یا با شماره ثبت شده آن ها تماس حاصل فرمایید.